khiltash
08 بهمن 1401 - 15:42

فرماندار قزوین: برخی شوراهای روستایی به بنگاه معاملات املاک تبدیل شدند

فرماندار قزوین گفت: عملکردهای غلط گذشته شوراهای روستایی سبب شده یک دیوار بی‌اعتمادی به وجود بیاید، چرا که بسیاری از شوراهای روستای قزوین به بنگاه معاملات املاک تبدیل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، عباس کاظمی امروز در جلسه شوراهای روستاهای میانبر، کورانه، شینقر و رشتقون که در دفتر فرماندار برگزار شد، اظهار داشت: عملکردهای غلط گذشته شوراهای روستایی سبب شده یک دیوار بی‌اعتمادی به وجود بیاید، چرا که بسیاری از شوراهای روستای قزوین به بنگاه معاملات املاک تبدیل شده‌ بودند. 

فرماندار قزوین اظهار کرد: در حوزه عمرانی روستا دو بخش خرد و کلان داریم که حوزه خرد قابل برنامه‌ریزی در سطح شهرستان است، بخشداری‌ها می‌توانند در حوزه خرد، ظرفیت‌های موجود را شناسایی کنند، در همین زمینه اولویت‌ها باید با نگاه عدالت‌محور در جهت سرمایه‌گذاری و تقویت اقتصاد مردم به کار گرفته شود. 

وی با اشاره به مسائل کلان عمرانی، یادآور شد: مسیر عبوری از این روستاها، مسیر اصلی قزوین به الموت با تمام ویژگی‌های جمعیت شناختی است، وقتی در قزوین ساخت‌و‌ساز محدود شود این مناطق به دلیل نزدیکی به شهر برای سکونت مورد توجه قرار می‌گیرند و ما نیز موظفیم با توجه به تقاضای موجود خدمات ارایه دهیم، برخی از نیازها که در این محور وجود دارد نیاز به تصمیمات استانی و ملی دارد.

وی تأکید کرد: این روستاها در مناطقی واقع شده که حوزه گردشگری هم محسوب می‌شوند، مردم نیاز به تفریح و سرگرمی و نیاز به استفاده از مناطق بکر دارند، این روستاها می‌توانند میزبان خوبی باشند و در اقتصاد استان و منطقه نقش داشته باشند.

فرماندار قزوین بیان کرد: یکی از مشکلات رایج در سطح روستاهای شهرستان قزوین اوقافی بودن زمین‌ها است، در تلاش هستیم با حضور مسئولین مربوطه جلساتی را در عالی‌ترین سطح داشته باشیم تا با هماهنگی‌های صورت گرفته مشکلات را بخش به بخش و دهستان به دهستان حل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه بنیاد مسکن و الحاق به بافت یا تغییر کاربری‌ها هم مردم بومی انتظاراتی دارند که باید در بازنگری طرح های هادی روستاها مورد توجه قرار بگیرد، به خاطر حساسیتی که وجود دارد هر گونه تغییر را منوط به یک بازدید میدانی از وضعیت این روستاها کرده‌ایم که در روزهای آینده انجام خواهد شد.

به گزارش تسنیم، مشکل کمبود آب به دلیل افزایش جمعیت و فرسودگی لوله‌ها، مشکلات به وجود آمده در حوزه اوقافی بودن اراضی، الحاق به بافت و طرح هادی، توسعه شبکه بهداشت و تقویت درمانگاه، جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، هزینه‌های ارائه خدمات ساخت و ساز در روستا، روشنایی معابر و همچنین تیر روشنایی در مسیر الموت از میدان مینودر، تدوین طرح تفصیلی توسعه دهستان با محوریت گردشگری و اقتصاد روستا، مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز، تحویل اسناد تملیکی، مسیر عبور و مرور از جاده اصلی و حمایت از مشاغل روستایی مهمتین مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002797