khiltash
08 بهمن 1401 - 15:43

سفر مقام آمریکایی به منطقه برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌های ایران و روسیه

سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد معاون این وزارت‌خانه در سفر هفته آتی خود به خاورمیانه درباره دور زدن تحریم‌ها، با کشورهای این منطقه گفتگو خواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد برایان نلسون معاون وزیر خزانه‌داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در سفر هفته آتی خود به خاورمیانه، به کشورهای این حوزه هشدار می‌دهد که از دور زدن تحریم‌ها خودداری کنند.

وی افزود: ایالات متحده به کشورها و صنایع تجاری حوزه خاورمیانه هشدار می‌دهد که اگر با نهادها و سازمان‌های طرف تحریم‌ها و محدودیت‌های واشنگتن معامله‌ای انجام دهند، بازار آمریکا را از دست خواهند داد.

این سخنگو تصریح کرد: آقای نلسون از 29 ژانویه تا 3 فوریه سال جاری به کشورهای عمان، امارات متحده عربی و ترکیه سفر و با مقامات دولتی و نیز مسئولان مؤسسات و نهادهای تجاری و مالی این کشورها دیدار خواهد کرد تا بر این موضوع تأکید کند که واشنگتن همچنان به سیاست تحریم‌های خود ادامه خواهد داد.

براساس این گزارش، نلسون در مورد تلاش‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اقدامات سختگیرانه بر تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌هایی که در پی تهاجم به اوکراین علیه این کشور وضع شده است، و کنترل‌های صادراتی وضع‌شده بر این کشور و نیز فعالیت‌های ایران در منطقه، خطرات امور مالی غیرقانونی که رشد اقتصادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و سرمایه‌گذاری خارجی، گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است این سفر، پس از مجموعه هشدارهای صادرشده از سوی مقامات وزارت خزانه‌داری و بازرگانی آمریکا، و افزایش فشار بر آنکارا برای حصول اطمینان از اجرای محدودیت‌های وضع‌شده بر روسیه از سوی این کشور، تازه‌ترین سفر یک مقام ارشد خزانه‌داری آمریکا به ترکیه برای گفتگو درباره تحریم‌ها است.

سفر نلسون به ترکیه همزمان با ایجاد تنش در روابط بین واشنگتن و آنکارا بر سر موضوع جنگنده‌های اف16 و مخالفت ترکیه با پذیرش عضویت سوئد و فنلاند در ناتوست. ترکیه شرط خود برای موافقت با عضویت این دو کشور در ناتو را، به موافقت آمریکا با فروش جنگنده‌های اف16 به ترکیه، منوط کرده است.

واشنگتن و متحدانش از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، تحریم‌های بسیار زیادی را بر مسکو وضع کرده‌اند.

ترکیه نیز حمله روسیه به خاک اوکراین را محکوم کرده و تاکنون پهپادهای مسلحی را به اوکراین ارسال کرده اما در عین حال با تحریم‌های آمریکا علیه مسکو مخالفت کرده است و همزمان روابط نزدیکی را با مسکو و کی‌یف به‌عنوان همسایگان خود در دریای سیاه، دارد و معتقد است این تحریم‌ها نباید ترکیه را در معرض خطر قرار دهد.

واشنگتن همچنین نگرانی خود را از دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران توسط کشورهای خاورمیانه ابراز کرده است. در زمان حاضر آمریکا مجموعه تحریم‌هایی را بر شرکت‌های اماراتی به‌علت دور زدن تحریم‌های مرتبط با ایران اعمال کرده است و دو روز پیش یک شرکت هوانوردی اماراتی را به‌علت حمایت از یک شرکت روسی شناسایی و تحریم کرد.

انتهای پیام/+

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002901